Плодове
От ботаническа гледна точка всички плодове се развиват от опрашени цветове. В резултат на това патладжанът, авокадото, краставицата, тиквата, червеният пипер или тиквичката, например, са класифицирани не само като зеленчуци, но и като плодове. От гледна точка на кухненската технология, плодът е събирателен термин за плодове и семена, които са годни за консумация за хората. Обикновено могат да се консумират сурови. Те включват предимно плодовете на така наречените овощни дървета и за разлика от зеленчуците повечето от тях са многогодишни растения.
Пресните плодове съдържат особено голямо количество витамини, фибри, плодови киселини, фруктоза, минерали и в някои случаи танини и амфетамини. Те са една от най-ценните храни. В зависимост от вида, условията на съхранение и околната среда, съдържанието на съставките е със значителни разлики. Минералното съдържание на калий, калций, магнезий и желязо е много високо в плодовете. Тези от тях, които са с наситено жълта до оранжева пулпа са богати на бета-каротин и фолиева киселина. Съдържанието на витамин С е най-високо в цитрусовите плодове, ягодите, касиса, кивито и папаята. Плодовете съдържат фибри със среден дял от 3,7%. С изключение на авокадото, плодовете са с много ниско съдържание на мазнини и протеини. Съдържанието на вода, от друга страна, обикновено е повече от 80%.
В обобщение, плодовете, заедно със зеленчуците, имат най-високата хранителна стойност от всички групи храни и осигуряват жизненоважни вещества по отношение на тяхното енергийно съдържание.