Делово общуване – защо е важно за всяка сфера?
Общуването само по себе си е сложен, многопластов процес на изграждане и развитие на контактите между хората. Те са породени от потребностите за съвместна дейност. По тази причина включва обмен на информация, изработване на единна стратегия за взаимодействие, възприемане и разбиране на другия човек.
В този смисъл може да разграничим три взаимосвързани аспекта:
- комуникативен (като обмен на информация),
- интерактивен (като взаимодействие),
- перспективен (като възприемане).
Езикът като главно средство за човешкото общуване, смислова дейност и начин на изразяване на самосъзнанието на личността, си служи с определени знаци за съхраняване, преработване и предаване на информацията, което се извършва с помощта на думи (вербално общуване), но и чрез позата, жестовете и мимиките (невербалното общуване).
Същност на деловото общуване.
В деловите отношения между фирми, учреждения, институции, както и между отделните участници в тях – хората, се осъществяват многообразни връзки и контакти. Те се проявяват чрез различни форми и начини на общуване. Съвкупността от взаимоотношенията и поведението на участниците в деловия живот най-общо може да се нарече делово общуване.
Деловото общуване е неотделима част от ежедневието на всяка организация. Уменията за общуване с деловите партньори, разбирането на психологията на човека и на интересите на другите организации, се считат за един от определящите фактори в процеса на водене на преговори. Ефективността на всички форми на деловото общуване определя до голяма степен успеха на фирмите и организациите, както и личния успех на служителите.
В една социална среда общуването се налага като необходимост за осъществяване на контакт, взаимодействие, което има обратна връзка.
Делово общуване – цели.
В основата на деловото общуване са заложени конкретни цели, които събеседниците си поставят и постигат. Като признак за добра ефективност е придържането към добрия тон и положителна нагласа към разговора.
В комуникационния процес човек използва три елемента на личностния фронт, а именно символният смисъл на външния вид, символиката на жестовете и знаковата въоръженост на човека. По конкретно във външния вид се визира облеклото, което представлява едно ефективно средство в комуникацията. Облечен по определен начин, човек в същност изпраща послания за своя статус към останалите хора. По облеклото може да се познае и професията на човека. Важен момент в деловото общуване е извън комуникативното /невербалното/ поведение на личността.
Деловото общуване е една от най-важните страни на бизнес отношенията. Изкуството да се общува е гаранция за успех на всяка човешка дейност, но особено важно значение има то в деловата сфера. За да се справим успешно с писането на документи трябва: да притежаваме добра общообразователна и езикова подготовка, да познаваме установените държавни стандарти в кореспонденцията, да познаваме добре необходимата терминология в областта, в която работим, да владеем речевия етикет, да спазваме етичните норми на деловата култура.