Как да окажете първа помощ в кухнята при изгаряния, порязвания и наранявания на очите?
Според статистика голям проблем наранявания стават в кухнята на ресторанта. Виновниците са открит пламък, остри ножове, кипящи течности, горещи тенджери и тигани. За изгаряния и порезни рани е нужна веднага първа помощ.
Изгаряния.
Възникват в кухнята, когато човек влезе в контакт с вряща вода, горещо олио, мляко и карамел, горещи ястия и открит огън. Повечето изгаряния са леки и не изискват посещение при лекар. И няма нужда да слагате масло – това не само не помага, но може и да навреди.
Изгарянията са различни степени.
- Симптоми на изгаряне от първа степен са болка и зачервяване на кожата.
- Изгарянията от втора степен на пръв поглед изглеждат по същия начин, но след това на мястото на зачервяване се появяват мехури и последствията, разбира се, са по-болезнени.
- Тежките изгаряния от 2 и 3 градуса изискват медицинска помощ. Ако имате някакви съмнения относно определянето на степента на изгаряне, все пак е най-добре да се консултирате с лекар.
Кога трябва спешно да посетите лекар?
Ако в началото всичко е наред, но след ден-два болката и зачервяването внезапно се засилят, появи се гнойно течение и/или телесната температура се повиши над 38 ° C – нужна е спешна лекарска помощ.
Първа помощ в кухнята при изгаряния.
- Без значение какво е причинило изгарянето, първата помощ винаги е една и съща.
- Отстранете дрехите и остатъците от зоната на изгаряне. Премахнете бижутата, ако са близо до засегнатата област на кожата.
- Поставете изгорената част от тялото под хладна вода за 3-4 минути. Това ще облекчи болката и ще намали степента на увреждане. Не е необходимо раната да се третира с алкохолни дезинфекционни разтвори, мехлеми, масла и почистващи препарати, за да не се повреди кожата.
- Ако използвате лед за охлаждане, той не трябва да влиза в контакт със засегнатата област.
- За предотвратяване на инфекция могат да се използват антибактериални лекарства. Невъзможно е да се прилагат мехлеми и други вещества (яйчен белтък, майонеза и различни масла) върху изгаряния.
По-нататъшното домашно лечение е да поддържате изгореното място чисто, за да предотвратите инфекция. Ежедневно измивайте мястото на изгаряне с хладка вода и сапун (не е необходимо да е антибактериален
Изгарянията от първа степен не се нуждаят от превръзка. Изгарянията с мехури трябва да бъдат превързани със суха, чиста превръзка. Мехурчетата/мехури не трябва да се спукат! Те трябва да преминат сами. Най-често изгарянията в кухнята са повърхностни и заздравяват за 3-10 дни.
Първа помощ в кухнята при порязвания.
Втората група най-често наранявания в кухнята са порязванията с ножове или други остри прибори.
- Както при изгарянията, първата стъпка е да изплакнете раната под студена течаща вода.
- Оценете дълбочината на разреза, определете дали сухожилието е повредено и погледнете цвета на кръвта.
- Малките рани ще кървят в яркочервено. По-дълбоките, които ще изискват медицинска помощ, ще са пълни с кръв с цвят на червено вино – наситен бордо цвят. Ако разрезът е дълбок или кръвта изтича обилно, е необходим лекар.
Първа помощ при порязване.
- Измийте ръцете си със сапун и течаща вода. Противно на общоприетото схващане, поливането на пръста си с водороден прекис или йод не е позволено, това допълнително дразни раната.
- За да спрете кървенето, покрийте раната с чиста памучна кърпа, натиснете и задръжте за известно време. Опитайте се да не проверявате дали кървенето е спряло, тъй като това може да доведе до ново кървене. Ако кърпата се напои бързо, не я сменяйте, просто поставете друга отгоре.
- Ако разрезът е в ръката ви, е по-лесно да спрете кървенето, като просто повдигнете ръката си нагоре.
- След като кървенето спре, нанесете антибактериален мехлем (първо прочетете инструкциите и обърнете внимание на противопоказанията) и сложете превръзка.
Попадане на чуждо тяло в окото – първа помощ в кухнята .
Ако пипер, пръски масло или нещо дразнещо попадне в окото/очите, никога не ги търкайте, независимо какво е.
Следвайте тези правила:
- Изплакнете очите с хладна течаща вода или физиологичен разтвор възможно най-скоро.
- Мигайте по-често, така че сълзите да отмиват по-бързо дразнещото вещество.
- Ако болката продължава, обадете се на Спешна помощ или потърсете лекар.
Раздразнено око от химикали.
Попадането на химикали от почистващите препарати върху деликатната повърхност на окото, причинява болка и възпаление. Те могат да проникнат дълбоко в окото, причиняват некроза в протеините и увреждат зрителните нерви, поради което чувствителността изчезва и човек може да подцени полученото увреждане.
Ако в очите останат твърди части от химикала, внимателно ги отстранете с памучен тампон или тампон.
Важно!
Ако малко количество химикал е влязло в контакт с очите, трябва да се определи неговия състав. В случай на алкали, очите трябва да се изплакнат с вода, съдържаща 2% борна киселина. Разтворът трябва да съдържа не повече от няколко капки на 500 ml вода. Ако изгарянето е причинено от киселина, очите трябва да се промият с мек разтвор на сода за хляб. Ако сода каустик попадне в очите ви, трябва незабавно да ги изплакнете с физиологичен разтвор от 0,9%, слаб разтвор на калиев перманганат или преварена вода. Също така, не можете да докосвате и търкате очите си с ръце.
Ако има силно зачервяване, болка, продължаващо сълзене и загуба на зрението, трябва да посетите лекар възможно най-скоро.