Основни комуникативни умения – знаете ли, че те са от съществено значение за всеки ресторант?
Значението на комуникативните умения в управлението на ресторанта не може да бъде подценявано. Ако хигиената в ресторанта не е на ниво, сервитьорите не комунирират правилно с клиентите поради неосведоменост и мениджърът не се отнася професинално с оплакванията, добър готвач в кухнята не е достатъчен, за да накара гостите да се връщат. Лоялността на клиентите трябва да бъде спечелена чрез уважение, последователност и качествено обслужване, което в крайна сметка е отговорност на мениджъра. По принцип всеки ресторант трябва да има мениджър имат мениджър, който е ефективен в менажирането на оплакванията, ръководството на персонала, решаването на проблеми и комуникацията между отделните звена.
Комуникативните умения, по принцип, са от съществено значение и за всеки един от нас, тъй като всички искаме да имаме удовлетворяващ живот, а това е немислимо без създаването и поддържането на смислени, доставящи ни удоволствия взаимоотношения – лични и професионални. Същевременно почти всеки открива, че днешният свят съвсем не е толкова лесно място за живеене, колкото може би е било някога.
Никакъв аспект на човешките взаимоотношения не е толкова емоционално зареден и не оказва такова огромно влияние върху живота ни, както взаимоотношенията и комуникацията ни с другите хора. Връзките с приятели , родители, децата и бизнес партньори винаги се споменават на първо място, когато хората са запитани кое прави живота им смислен.
Вижте още: Франчайз ресторант
Не подценявайте никога комуникативните умения при работа в ресторанта.
Поради тези причини от изключително важно значение е да се спрем по-подробно на основните комуникативни умения, които попадат в четири области:
- взаимно познаване и изпитване на доверие
- точно и ясно комуникиране един с друг
- взаимно приемане и подкрепяне
- конструктивно разрешаване на конфликти и проблеми във взаимоотношенията
Ефективната комуникация специално в ресторанта съвсем не е синоним на многословие или свободно боравене с думите. Хората могат с часове да си говорят и да не предават никаква информация или да не общуват в истинския смисъл на думата.
Необходимо е да има междуличностна акомодация, или процеса, в който участниците се приспособяват и адаптират към проблемите възникващи във взаимоотношението, и който се състои от два основни компонента:
- структуриране на взаимооношението или определяне на ролите, отговорностите нормите, удовлетворяващите стандарти и други измерения на възникващата връзка;
- разрешаване на несъгласията и конфликтите в процеса на работа в ресторанта .
Основните комуникативни умения не са даденост!
Повечето изследователи и специалисти в областта на междуличностните комуникации твърдят, че те се учат точно така, както всяко умение, т.е. преминава се през няколко основни стъпки:
- Разбиране защо комуникацията е важна и как ще бъдат от полза за вас.
- Разбиране какво представлява комуникацията и кои са компонентните поведения, в които трябва да се ангажирате.
- Откриване на ситуации, в които може да практикувате правилно комуникативните си умения .
- Намиране на някой, който да ви наблюдава и ще ви казва как се справяте с изпълнението на умението да общувате.
- Продължаване на процеса на практикуване на комуникативните умения.
- Получаване на стимулиране от страна на приятели и роднини, защото това прави по-лесно практикуването.
- Продължаване на практиката, докато престанете да изпитвате чувството на неловкост и не се почувствате естествено.