Ефективна реклама – какви са изискванията към нея?
В днешно време всички хора по света са изложени на множество рекламни съобщения. Всеки ден в световен мащаб човечеството получава милиони рекламни послания. Но колко от тях достигат ефективно до предназначената аудитория?
И все пак всеки рекламодател се надява, че посланието му наистина ще се възприеме от целевата му аудитория. А това ще има ефект при продажбата на стока или услуга.
За да бъде ефективна рекламата, тя трябва да има точно определена цел и целева група. Затова трябва да отговаря на няколко изисквания:
Ефективна реклама – изисквания.
- Максимално кратка
Поради съображения за време, пространство и разходи не е възможно да се предаде голямо количество информация. По тази причина посланието в рекламата трябва да е колкото се може по-кратко. Следователно важни са определени ключови думи или изрази.
- Ориентирана към потребителите
Когато се разработва рекламата, то не трябва да се изхожда от гледната точка на производителя, а точно обратното. По-скоро трябва да има концентрация за очакванията на целевата група. Въпросът тук не е: Какво може да направи продуктът или услугата?” , а: “Какви са ползите от продукт за клиента?” Рекламата трябва да предоставя на клиента аргументи в полза на закупуването и използването на продукта нили услугата.
Какво е ALPEN – прочетете ТУК.
- Потенциал за диференциация
Рекламното съобщението е нужно да представя по ясен начин с какво се отличава рекламирания продукт или услуга от този на конкуренцията. Затова се подчертават само определени предимствата на продукта или услугата – такива, които го различават от подобни на пазара. Докато в миналото функционалните възможности на рекламирания обект са били на преден план, днес диференциацията се извършва все повече и повече в емоционален план.
- Достоверност
Успехът на дадената реклама по същество е свързан с въпросa: “Дали целевата аудитория възприема връзката между посланието и продукта като достоверна информация?” или по-скоро тя е преувеличена и абсурдна?
За да се създаде успешна реклама добра основа дава маркетинговата стратегия AIDA.
- А – Attention – Внимание
Рекламата трябва да привлече вниманието на потребителя. За това са необходими силни, запомнящи се думи, снимки или и двете заедно.
- I – Interest – Интерес
След като вниманието е грабнато, то трябва да се събуди интереса на потребителя. Той трябва да бъде стимулиран да продължи да се интересува от рекламата. Това успява, когато зрителят припознае предимства, качествата на продукта/ услугата или когато се събудят неговите симпатии.
- D – Desire – Желание
„Желание“ не означава желание за притежаване. «Желание» означава потребителят да изпита необходимост да разбере нещо повече. Това означава, че той гледа внимателно рекламата и приема предаденото в нея послание. Следователно, потребителят трябва да повярва на поднесеното в рекламата, само това е начинът да се предизвика положителна реакция в него.
- A – Action – Действие
Под „действие“ се разбира не само действителният акт на покупка. В зависимост от ефекта, който трябва да предизвика с рекламното послание, това действието може да означава различни неща.
Например, вземете го предвид, запомнете го, разгледайте го отблизо, изпратете на приятел и т.н. Целта е потребителите да реагират по някакъв начин след като рекламата е достигнала до тях.
Вместо заключение – да се направи ефективна реклама е изкуство. Скъпата реклама не винаги е най-ефективната… А това поставя много въпроси пред рекламодателите и рекламните агенции.
Permalink