В Югоизточна Азия има много необичайни плодове, които дават нови вкусови усещания, и е един от тях е карамбола (Averrhoa carambola).
Нарича се още тропическа звезда или звезден плод. Това е традиционен продукт за жителите на Тайланд, Индия, Индонезия и други страни от Югоизточна Азия, докато за европейците остава екзотичен плод.
Как изглежда?
Височината на карамболовите дървета достига 3-5 м, листата са 30 см. Те имат удивителна характеристика: при липса на светлина или при докосване се сгъват като крила на пеперуда. Дървото цъфти няколко пъти през годината, покривайки се по време на цъфтежа с нежни розово-лавандулови цветове. 2-2,5 месеца след цъфтежа растението образува сочни хрупкави оребрени плодове, вътре в които има няколко плоски семена. Дължината на плода варира от 5 до 15 см. Самото напречното сечение на плода образува почти правилни петолъчни звезди.
Вкусови характеристики.
Има много спорове относно истинския вкус на звездните плодове. Разликата в мненията се дължи на факта, че вкусът на неузрелите и умерено узрелите плодове е много различен. По принцип плодът се бере от дърветата в незряло състояние. Тогава той има кисел вкус и наподобява по-скоро зеленчук, отколкото плод.
Умерено узрелият плод съдържа повече захар и изненадва със сладко-кисел или сладникав вкус, който предизвиква асоциации с няколко познати плода едновременно. Може да се срамни с вкуса на цариградско грозде, ябълки, сливи, грозде, портокали и дори краставици. Няколко вкусови нотки се комбиниран наведнъж. Сладко-киселите плодове съдържат много течност и отлично утоляват жаждата.
Енергийната им стойност обаче е ниска. 100 грама пресни плодове съдържат 35-40 калории, което ги прави незаменими за тези хора, които се придържат към здравословен начин на живот и се грижат за стройната си фигура.
Узрелият плод е ядлив цял, с кората. Първо, трябва да се измие с течаща вода, като се отстранят мръсотията от вдлъбнатините по кората и да се нареже на напречни плочи с ширина 0,5-1,5 см.
Здравословни свойства на карамбола.
Полезните свойства са видни при достигнала зрялост и плодовете са откъснати сравнително отскоро. В тях има следните полезни вещества:
- аскорбинова киселина – укрепва имунната система и мобилизира защитните сили на организма;
- тиамин (витамин B₁) – той е отговорен за функционирането на нервната и храносмилателната системи;
- рибофлавин (витамин B₂) – нормализира работата на щитовидната жлеза, подобрява външния вид на кожата, косата и общия състав на кръвта;
- пантотенова киселина (витамин B₅) – стимулира производството на хормони от надбъбречните жлези, нормализира съдържанието на холестерол и хемоглобин в кръвта, профилактично средство за развитие на алергии, колит и сърдечни заболявания;
- желязо, фосфор, калий, калций, натрий;
- целулоза.
Официални проучвания за ползите от карамбола не са провеждани, но азиатските лечители я използват при:
- главоболие и световъртеж;
- диария и хемороиди;
- махмурлук;
- заболявания на жлъчния мехур;
- хипертония;
- варицела;
- кожни заболявания.
Кулинарно приложение.
Звездният плод се използва предимно за украса на коктейли, различни десерти и салати, тъй като изглежда изящно и придава на всяко ястие завършен вид. Използването на карамбола в готвенето обаче не се ограничава до това. Азиатците приготвят всякакви ястия с нея:
- Сокът е включен в много коктейли, подчертавайки изискания вкус на напитките.
- Неузрелите плодове често се използват като зеленчуци – могат да бъдат осолени, задушени или мариновани.
- Пресните плодове се консумират сурови или като десерт. Например, изискан десерт е карамбола, сварена в сироп до полумеко състояние.
- С плодовете се приготвят желета, мармалад, пудинги и консерви.
- Китайските готвачи я използват в рибни и месни ястия.
Интересен факт!
Любителите на екзотични растения могат да опитат да отглеждат карамбола от семена у дома. За разлика от други тропически представители на флората, плодът се нуждае от обилно поливане, но може да вирее при лошото осветление.