Представяме ви една традиционна рецепта за приготвяне на пъстърва за Никулден
Тази рецепта с пъстърва е изключително лесна и е с достъпни продукти. Но има някои важни моменти в приготвянето, които е задължително да се спазят, за да се получи желания резултат.
Пъстърватата (Salmo trutta) е студеноводна риба.Тя обича вода, която е с много кислород. Пъстървите се отглеждат и в рибовъдни стопанства, в които разтворения във водата кислород е над 7 мг/л, а пък температурата е:12 – 20 °C.
Техниката, която се използва за направата, е поширане в малко количество бульон.
Предимството тук е, че полученият бульон може да се използва за основа на соса, който да се сервира към рибата. Този процес протича при температура от 65 до 85° C. Оптималната температура за приготвяне на тази рецепта е около 70°C. Хубаво е тази температура да не се надвишава, защото протеините в рибата коагулират прекалено бързо. Важно е да кажем, че рибните протеини са напълно коагулирани при температура от 52° C. Оказва се, че повечето хора са свикнали да консумират рибата над тази температура.
Ползи от приема на пъстърва!
Това е риба с много високо съдържание на Омега-3 мастни киселини, които подпомагат работата на сърцето и нервната система. Редовният прием на тази риба носи ползи за организма на човека като цяло.
Прясна пъстърва – направете правилен избор!
Друг важен момент е изборът на пъстърва. Колкото по-прясна е тя, толкова по-добре. Важно е хлъзгавата слуз, с която е покрита, да е запазена, защото тя е тази, която след реакцията си с киселината в бульона, придава синия цвят.
Има доста недобросъвестни търговци, които предлагат стара риба, която е била прекалено дълго замръзена и така е загубила своите вкусови качества. Така че – бъдете много внимателни.
Синя пъстърва - перфектна рецепта за Никулден
Автор
Оборудване
Съставки
- пъстърва 1200 г
- морков 50 г
- лук 100 г
- праз лук 50 г
- целина 50 г
- лимон 1 бр.
- дафинов лист 1 бр.
- сол 10 г
- черен пипер на зърна 5 бр.
- вода 1.5 л
- бяло вино 0.5 л
- букет "Гарни" 1 бр.
- оцет 0.1 л
Инструкции
Рецепта за бульона
- Обелете и нарежете зеленчуците за матиньон.
- Добавете ги към студената вода и прибавете дафиновия лист, черния пипер и букет Гарни.
- Нека да заври и ако има пяна на повърхността, я премахнете с решетъчна лъжица.
- Оставете да ври на слаб огън за около 30 минути.
- След това добавете солта, оцет и лимонов сок.
- Оставете да изстине до около 70°C.
Рецепта за рибата
- Почистете внимателно вътрешността на пъстървата без да нараните слузестата обвивка.
- След като бульонът е достигнал желаната температура, поставете внимателно пъстървата в него и поддържайте температура от 70° C. Препоръчително е използването на термометър. Тази температура най-лесно се поддържа в бен мари или във конвектомат.
- Може да си направите бен мари сами, като просто напълните съд с вода и я загрейте на котлона до желаната температура, а след това поставите съда с бульона, в който ще поширате пъстървата. При този метод се изисква доста повече внимание и усилия при поддържане на температурата. Препоръчително е съдът да е достатъчно голям, за да може да поставите рибата в него без да се налага да я огъвате.
- Поширайте рибата за около 20 минути. За да сте сигурни, че е достигнала готовност, може да проверите консистенцията на месото с малко ножче или най-добре с термометър. Както казахме, рибата е готова след като е достигнала 52° C, но нашият съвет е, познавайки вкуса на българина, добре е температурата във вътрешността да е около 60- 62° C.
Бележки
Хранителна стойност
Снимка: eatsmarter.de
И ако Ви е допаднала тази статия, време е Вашите приятели също да я прочетат. Споделете я с бутоните по-долу.
Permalink
Permalink
Permalink
Permalink
Permalink