HACCP система е съкращение за Hazard Analysis and Critical Control Points, което може да се преведе като „Анализ на риска и контрол на критичните точки“.
Това е система за контрол за осигуряване на качеството във всички производствени процеси, свързани с храната – от производството до разпределението и съхранението. Концепцията HACCP е разработена през 1959 г., когато на американската фирма The Pillsbury Company е възложена поръчка от космическата агенция НАСА да произвежда подходяща за космоса храна за астронавти. Тя е трябвало да бъде сто процента безопасна. Codex Alimentarius, публикуван от Организацията на ООН по храните и земеделието (ФАО), също препоръчва използването на концепцията HACCP от 1993 г. насам.
Къде намира приложение?
Въпреки че тази система за контрол се използва в хранително-вкусовата промишленост, то методологията и преподаването в HACCP, могат да бъдат приложени в голямо разнообразие от други области. Буквално навсякъде, където контролът на риска от околната среда играе важна роля. Целта на систематичната HACCP концепция е да записва съществени рискове и да гарантира как те могат да бъдат избегнати.
Подобна оценка и контрол на риска също е важна, например в:
Създаване на планове за идентифициране на опасностите от храните и контрамерките, които могат да предотвратят тези опасности. Опасност може да бъде всяко физическо, химическо или биологично свойство, което прави консумацията на храна, която е опасна за хората.
Идентифициране на контролните точки, които са от решаващо значение за безопасността на храната:
Критична контролна точка е тази стъпка или процедура в целия процес на производство на храна, при която е възможно храната да се контролира. Така може да се предотврати, премахне или намали опасността от развала и замърсяване над допустимото ниво.
Определяне на гранични стойности в съответните критични контролни точки:
Критичната гранична стойност е максималната или минималната стойност, спрямо която трябва да се проверят физическите, химическите или биологичните опасности, за да се предотврати, премахне или намали опасността до допустимо ниво.
Установяване на подходящи процедури за мониторинг на критичните контролни точки:
Необходимо е наблюдение или непрекъснато контрол, така че процесът да бъде следен във всяка критична точка. Процедурата за мониторинг и честотата трябва да бъдат записани в плана HACCP.
Създаване на коригиращи мерки в случай на отклонения:
Необходимите стъпки в случай на надвишаване или падане под определените гранични стойности трябва да бъдат посочени. Целта е нито една храна, която не отговаря на необходимите гранични стойности, да не влезе в цикъла на консумация.
Установяване на оценъчни мерки за проверка на ефективността на определената HACCP система:
Мерките за оценка на системата HACCP служат за гарантиране на целите за безопасно производство на храни в дългосрочен план. Целият HACCP план, записаните стойности на критичните контролни точки, критичните гранични стойности, случайните проби и анализите трябва да могат да бъдат оценени.
Съставяне на документация за мерките:
Един от принципите на HACCP е, че в съответните архиви и документация данните се съхраняват във всички обекти за производство на храни. Това включва данните за контролните точки, граничните стойности, дейностите по проверка и оценка и процедурата в случай на отклонения.
Стандартите за контрол на качеството ISO 9000 представляват отлична рамка за включване на HACCP принципите и са отлична основа за постигане на непрекъснати подобрения в процесите. Изискванията за мониторинг, коригиращи мерки, регистрация и повторно тестване вече са включени в разпоредбите на ISO 9001. На практика е сравнително лесно да се включат анализ на риска (анализ на опасностите) и CCP (критични контролни точки) в осигуряването на качеството.
Javascript not detected. Javascript required for this site to function. Please enable it in your browser settings and refresh this page.
Управление на съгласието за бисквитки
Използваме бисквитки, за да оптимизираме нашия сайт и нашите услуги.
Функционални
Винаги активен
The technical storage or access is strictly necessary for the legitimate purpose of enabling the use of a specific service explicitly requested by the subscriber or user, or for the sole purpose of carrying out the transmission of a communication over an electronic communications network.
Опции
Техническото съхранение или достъпът са необходими за легитимната цел да се съхраняват предпочитания, които не са поискани от абоната или потребителя.
Статистически
Техническото съхранение или достъп, които се използват изключително за статистически цели.The technical storage or access that is used exclusively for anonymous statistical purposes. Without a subpoena, voluntary compliance on the part of your Internet Service Provider, or additional records from a third party, information stored or retrieved for this purpose alone cannot usually be used to identify you.
Маркетингови
The technical storage or access is required to create user profiles to send advertising, or to track the user on a website or across several websites for similar marketing purposes.