Здравословно хранене при деца

Определено преминаването към здравословно хранене има дълбоко въздействие върху здравето на всяко дете.

Така то поддържа здравословно тегло, стабилизира настроението си, изостря ума си и подобрява концентрацията си. Здравословната диета също може да има дълбоко въздействие върху чувството за психическо и емоционално равновесие като предпазва от депресия, тревожност, биполярно разстройство, шизофрения и ADHD.

Храненето поддържа здравословния растеж и развитие на децата.

Важно е да запомните, че децата не са родени с глад за пържени картофи и пица и отвращение към броколите и морковите. Това се случва с течение на времето, тъй като те са изложени с времето на все по-нездравословен избор на храна. Възможно е обаче да бъдат препрограмирани хранителните предпочитания на децата, така че да жадуват за по-здравословни храни. Колкото по-рано се въведе здравословен, хранителен избор в диетата на детето, толкова по-лесно ще може то да се развие здравословна връзка с храната, която да му остане за цял живот.

Как децата да се научат да се хранят здравословно?

Независимо дали са малки или са в тийнейджърска възраст, децата развиват естествено предпочитание към храните, които харесват най-много. Фокусът на промяната трябва да е върху цялостната диета, а не върху конкретни храни. Децата трябва да ядат повече пълноценна, минимално преработена храна – такава, която е възможно най-близка до естествената си форма. А в същото време да консумират по-малко пакетирана и преработена храна.  Хубаво е децата да участват от малки в пазаруване на хранителни стоки и приготвяне на ястия.

Здравословната храна за деца започва със закуската.

Децата, които всеки ден се наслаждават на закуска, имат по-добри спомени, по-стабилно настроение и енергия. Те постигат по-високи резултати при изпити. Приемът на закуска с висококачествен протеин – от обогатени зърнени храни, кисело мляко, сирене, яйца, месо или риба – може дори да помогне на тийнейджърите и да отслабнат.

Готвена храна вкъщи – това също е полезно за детето.

Редовните хранения с домашна храна осигуряват комфорт за цялото семейство. Фактът, че цялото семейство ще седне да вечеря (или обяд, а защо не и на закуска) по едно и също време, всеки ден, може да бъде много позитивно за децата и да подобри апетита им за здравословни храни. Диета с високо съдържание на преработени храни, може да увеличи риска от тревожност и депресия при децата.

Ограничаване на захарта и рафинираните въглехидрати в диетата на детето – кауза с много ползи.

Простите или рафинирани въглехидрати са захар и рафинирани зърнени храни, които са лишени от трици, фибри и хранителни вещества. Става дума за бял хляб, тесто за пица, тестени изделия, сладкиши, бяло брашно, бял ориз и много зърнени закуски. Те причиняват опасни скокове в кръвната захар и колебания в настроението и енергията.

Сложните въглехидрати, от друга страна, обикновено са с високо съдържание на хранителни вещества и фибри и се усвояват бавно, осигурявайки по-дълготрайна енергия. Те включват пълнозърнест или многозърнест хляб, зърнени храни с високо съдържание на фибри, кафяв ориз, боб, ядки, плодове и зеленчуци без нишесте.

Тялото на детето получава цялата захар, от която се нуждае, естествено от храната. Добавената захар просто означава много празни калории, които допринасят за хиперактивност, разстройства на настроението и увеличават риска от затлъстяване, диабет тип 2 и дори суицидно поведение при тийнейджърите.

Как да се намали захарта при здравословно хранене?

Диетолозите са на мнение, че приемът на захар за деца трябва да бъде ограничен до 3 чаени лъжички (12 грама) на ден. Големи количества добавена захар могат да бъдат скрити и в храни като хляб, консервирани супи и зеленчуци, замразени ястия и такива от вериги за бързо хранене. И най-вече в подсладените газирани напитки, които децата обожават. Но не бива да се забраняван изцяло сладкишите. А пък кофеинът от кола, енергийни напитки или напитки с кафе може да предизвика тревожност при децата и да влоши чувството на депресия.

И дали мазнините са вредни за децата?

Те се нуждаят от здравословни мазнини – и то много – в диетата си. Здравословните мазнини помагат на децата да останат сити, да се концентрират по-добре и подобряват настроението им.

  • Здравословните мазнини са следните: мононенаситени мазнини от зехтин, авокадо, ядки (като бадеми, лешници и пекани) и семена (като тиква, сусам). и полиненаситени мазнини, включително Омега-3 мастни киселини в мазни риби, като сьомга, херинга, скумрия, аншоа и сардини или в ленено семе и орехи.
  • Нездравословните мазнини са рискови за децата.
  • Транс-мазнините също носят риск за здравето. Те се съдържат в някои видове маргарин, крекери, бонбони, бисквитки, закуски, пържени храни, печени продукти и други преработени храни, направени с „частично хидрогенизирани“ растителни масла. Никое количество транс-мазнини не е безопасно.

Децата е нужно да консумират много пресни плодове и зеленчуци. Хубаво е те да са сезонни. Важно е как ще бъдат поднесени на детето, за да може то да ги хареса и да протяга ръце към тях.

Темата за „Здравословно хранене при деца“ е много обширна и важна. Ако статията ви е харесала – споделете я в социалните мрежи.

 

3.75/5 (4)

Хареса ли ви този материал?

Прочетете също:
Менемен (Яйца по турски с домати и чушки)

Менемен (Яйца по турски с домати и чушки) – да си оближете пръстите. Менемен е [...]

Сушени домати, мариновани в зехтин

Предлагаме ви лесна рецепта за приготвяне на сушени домати, мариновани в зехтин. Изсушените на фурна [...]

Осмоза: същност и приложение при храните

Осмоза – какво представлява и как се прилага при храните? „Без осмоза животът на Земята [...]

Мизенплас (Mise en place) – тайната на готвачите

Мизенплас (Mise en place) – ето няколко полезни неща, които трябва да знаете за тази [...]

2 Comments

Видове картофи и приложение в кухнята

От статията ще научите какви видове картофи има и как се използват в кухнята Картофът [...]

1 Comment

Ресторант с молекулярна кухня

Ресторант с молекулярна кухня – как да го организираме? Молекулярната кухня все още е нискоконкурентна [...]

Българска традиционна великденска трапеза

Традиционната българска великденска трапеза се отличава с богатия си вкус, аромат и символика. През годините [...]

Как се изготвя меню за ресторант

Как правилно се изготвя меню за ресторант? CHEF & GASTRO е проект, който има за [...]

1 Comment

Едно мнение за “Здравословно хранене при деца

  1. Връзка към: Здравословно ли е киселото зеле? - CHEF & GASTRO

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

[]